Danimarka Artık Yeni Fosil Yakıt Yatağı Aramayacak

Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük petrol ve doğalgaz üreticisi Danimarka, 2050’ye kadar Kuzey Denizi’ndeki enerji arama faaliyetlerini tamamen durdurma kararı aldı.

Parlamentoda dün akşam yapılan oylamada, Kuzey Denizi’nden fosil yakıt çıkarma faaliyetlerini 2050’de sonlandırma, planlanan arama ruhsatlandırma görüşmelerini ve ihaleleri iptal etme kararı onaylandı. Karar uyarınca ülke, mevcut platformlardaki çalışmalarını sürdürecek ancak yeni rezerv aramayacak.

Hükümetin geçen sene karbon emisyonunu 2030’a kadar yüzde 70 azaltma ve 2050’de iklim nötr olma hedefini açıklamasının ardından, ülkenin petrol ve doğalgaz faaliyetlerinin geleceği tartışmalara yol açmıştı.

Buna karşın Danimarka, var olan yatakları işlemeye devam edecek.

Eğer hemen ertesi gün tüm fosil yakıt kullanımından tamamen vazgeçilse dahi şimdiye kadarki kullanım yüzünden oluşan tahribat etkilerini göstermeye devam edecek. Dolayısıyla Danimarka'nın hiç olmazsa yeni fosil yakıt rezervlerine el atmayacak olması olumlu ama son derece yetersiz bir karar. Bu yüzden ekoloji aktivisti Greta Thunberg, Twitter'dan "Bu haberde esas önemli olan Danimarka'nın 30 yıl daha fosil yakıt çıkarmaya devam edecek olması... İklim, acil durum uyarısı veriyor. Buna göre davranın" mesajı paylaştı.

Türkiye gibi fosil yakıt arama çabalarını yoğunlaştıran ülkeler de dahil tüm dünyada "Yer Altında Kalsın" sloganını yükseltmeliyiz.


Uluslararası Basın Toplantısı (International Press Conference) - 26.01.2021
Bu site özgür yazılımlar ve/veya kullanımı herkese açık araçlarla hazırlanmıştır. Site içindeki her türlü veri ve materyal istenildiği gibi kullanılabilir
(kaynak gösterirseniz seviniriz elbette)