"İklim Krizini Durdurmak İçin Sıfır Karbon Salımına Ulaşmamız Gerekiyor"

Küresel Eko-Sosyalist Ağı kurucu üyesi ve Climate and Capitalism (İklim ve Kapitalizm) e-dergisinin editörü Ian Angus, gazeteci Mühdan Sağlam'ın Gazete Duvar'da yayınlanan "Eşitsiz Denklem" programına katıldı.

Kapitalizm ile iklim krizi arasındaki ilişkiye değinen Angus, şunları söyledi:

"[Kapitalizmin büyüyüp gelişmesinde] önce kömür, sonrasında petrol ve diğer fosil enerji kaynakları önem kazandı. Yani kapitalizm kendini tamamen fosil yakıtların kullanılması üzerine inşa etti. Bilim ise bu konuda çok net: Fosil yakıtların kullanımı, atmosferdeki karbondioksit miktarını artırır... Atmosferdeki karbondioksit artışı dünyayı ısıtır.

...

İklim krizini durdurmak için sıfır karbon salımına ulaşmamız gerekiyor. Ancak biz buna yaklaşamadık bile.

...

Tüm ekonomi bunlara [aşırı büyüme, kar, fosil yakıt] bağlıysa dünya servetinin yarısından fazlasını ellerinde tutan elli milyarderin sistemi olduğu gibi koruma isteklerine izin veremeyiz... Aslında yapmamız gerekenlerden biri, paramızı bu insanların cebine koymayı hedefleyen sürekli [ekonomik] büyüme yerine ihtiyaçlarımızı nasıl yeniden üreteceğimizi ve bunu dünyanın her yerindeki insanlara nasıl ulaştıracağımızla ilgili olmalı. Basit bir örnek vereyim; dünyadaki herkesi duyuracak kadar çok yiyecek üretme kapasitemiz var; ancak bu, karlı olmadığı için yapılmıyor... Bu, tehlikeli bir sistem."

 


 


İçerik https://www.gazeteduvar.com.tr/esitsiz-denklem-ian-angus-buyumeye-degil-ihtiyaclara-bakalim-video-1503336 adresinden alınmıştır.

Uluslararası Basın Toplantısı (International Press Conference) - 26.01.2021
Bu site özgür yazılımlar ve/veya kullanımı herkese açık araçlarla hazırlanmıştır. Site içindeki her türlü veri ve materyal istenildiği gibi kullanılabilir
(kaynak gösterirseniz seviniriz elbette)