19 Mart Küresel İklim Grevi / Global Climate Strike Action on 19 March

Türkçe

Geçtiğimiz yıl salgının tam ortasında, Ağustos ayında cumhurbaşkanının “müjde” olarak duyurduğu Karadeniz’deki yeni fosil yakıt rezervinin bulunması ve hemen ardından yaşanan Akdeniz’in doğusundaki fosil yakıtların paylaşımı mücadelesinde ülkeler arasındaki askeri ve siyasi gerilim, artık tüm dünyada varoluşsal bir kriz olarak kabul edilen iklim krizinin ortasında dünya halklarını aşağılama ve onlara karşı bir suç anlamına gelen gündemler oldu. Bizler, Türkiye’den ekolojistler olarak, tam da buna karşı, küresel bir iklim grevinin düzenlendiği 25 Eylül’den bu yana Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ın iki tarafı başta olmak üzere pek çok ülkeden 70’in üzerinde örgüt Türkiye’nin ve diğer ülkelerin fosil yakıt arama faaliyetlerini durdurması ve onları yeraltında bırakması talebiyle uluslararası Kazma Bırak kampanyasını yürütmekteyiz.
Türkiye’nin olmayan iklim politikalarını bizler eylemlerimizle yaratmalıyız. Kampanyamız iklim adaleti, halklar arası barış, enerji demokrasisi ve adil dönüşüm gibi ilkeler çerçevesinde tüm demokratik kitle örgütlerinin katılımına ve katkısına açık. Önümüzdeki Cuma günü, yani 19 Mart’ta, bir kez daha tüm dünyada iklim krizine karşı geniş çaplı eylemliliğin olduğu bir gün olacak. Bizler Kazma Bırak kampanyası bileşenleri olarak bu küresel iklim grevine Türkiye’den ses veriyoruz ve sizleri de aramızda görmek istiyoruz.
19 Mart’ta öncelikle gün içinde pek çok kentte sokağa çıkıp sesimizi duyuracağız, akşam saat 20.00’da ise tüm Türkiye’den ekolojistler, iklim aktivistleri, hayvan özgürlüğü aktivistleri ve gençlerle bir forumda bir araya geleceğiz. Sizleri hem örgütlü olduğunuz kentlerde gündüz iklim grevi eylemlerine hem de konuşmacı olarak akşamki forumumuza davet ediyoruz. Türkiye’deki iklim mücadelesini ve Kazma Bırak kampanyasının rolünü ele alacağımız forumda herhangi uzun bir sunum olmaksızın katılımcılar 5-10 dakikalık konuşmalarıyla tartışmayı ilerletecekler. Umuyoruz ki katılımlarınızla gelecek adına önemli bir kaynaşmanın ve fikirlerin ortaya atılacağı bir forum olacak.
İklim felaketlerine karşı direniş ve dayanışmamızı güçlendirecek baharın hepimizi enerjiyle doldurması dileğiyle,
Kazma Bırak Kampanyası Türkiye Koordinasyonu

 

19 Mart Uluslararası İklim Grevi Forumu

İklimi Değil Sistemi Değiştir!
Ekolojik Yıkıma ve Savaşa Karşı Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye’den aktivistlerin katılımıyla
19 Mart 2021, Cuma Saat 20.00
Çevrimiçi buluşma noktamız: https://us02web.zoom.us/j/84836826903?pwd=Y0ZOaW4xaDFwQ1N4cW9KanVEYUJFUT09

Meeting ID: 848 3682 6903
Passcode: 664740

 

------------------------------------------------------------------

 

English

In the midst of the epidemic last year, the discovery of the new fossil fuel reserve in the Black Sea announced by the president Tayyip Erdoğan in August as "good news" and caused the military and political tensios between the countries in the struggle to share fossil fuels in the east of the Mediterranean.  Amidst the climate crisis, which is now accepted as an existential crisis all over the world, these policies means humiliation and a crime against the peoples of the world. We, as ecologists from Turkey, precisely against this, since 25 September when the global climate strike held in Turkey, Greece and Cyprus both sides. Over 70 organizations of Turkey and other countries are conducting the international Don’t Dig Leave It campaign demanding to stop fossil fuel exploration activities and leave underground.
Our campaign is open to the participation and contribution of all democratic mass organizations within the framework of principles such as climate justice, peace among peoples, energy democracy and fair transformation. Next Friday, March 19, will once again be a day of wide-ranging action against the climate crisis around the world. Don’t Dig Leave It campaign gives voice to the global climate movement from Turkey.
On March 19, we will be on the streets in various cities during the day, while in the evening at 20.00 ecologists from all over Turkey, climate activists with animal liberation activists and young people will come together in an international forum. We invite you to the daytime climate strike actions in the cities where you are organized and to our forum in the evening as a speaker. 
We hope that with your participation, it will be a forum where an important discussions and ideas will be put forward for the future.
Hoping that the spring, which will strengthen our resistance and solidarity against climate disasters, will fill us all with energy,
Don’t Dig Leave It Coordination of Turkey

 

19 March International Climate Strike Forum

Change the System, Not the Climate!
Against Ecological Destruction and War and with the participation of Greece, Cyprus and Turkey activists 
19 March 2021, Friday at 20.00
Our online meeting point: https://us02web.zoom.us/j/84836826903?pwd=Y0ZOaW4xaDFwQ1N4cW9KanVEYUJFUT09

Meeting ID: 848 3682 6903
Passcode: 664740


Uluslararası Basın Toplantısı (International Press Conference) - 26.01.2021
Bu site özgür yazılımlar ve/veya kullanımı herkese açık araçlarla hazırlanmıştır. Site içindeki her türlü veri ve materyal istenildiği gibi kullanılabilir
(kaynak gösterirseniz seviniriz elbette)