Cop26 Buluşması 14 Ağustos'ta

Kasım 2021’de Glasgow’da COP26 Zirvesi yapılacak. COP26  sırasında (“26 ıncı Taraflar Konferansı” olarak Türkçeleştirilebilir) 197 ülke bir araya gelerek, iklim değişikliğine karşı atılacak adımları belirleyecek tartışmaları yürütüyorlar.  

COP26, Paris İklim Anlaşması'nın imzalandığı 2015'ten bu yana kaydedilen “gelişmenin” değerlendirileceği ilk zirve olacak. Bu nedenle de ayrıca önemli.  Ama bu “değerlendirmenin” sermayenin ve devletlerin bekasına hiçbir şekilde dokunmayacağını, çünkü sorunu yaratanların onu çözmeyi değil, sadece çözmüş gibi görünmeyi istediklerini biliyoruz.
Küresel iklim yıkımının doğrudan bir sonucu olan COVID 19 pandemisi, iklim değişikliğinin hayatımızı nasıl radikal biçimde değiştirebileceğini tüm dünyaya göstermiş olmalı. Seller, depremler, yangınlar, kuraklık, su kaynaklarının azalması gibi, diğer etkiler de en az COVID 19 kadar hastalık, yoksulluk ve ölüme neden olmakta.Ekolojik yıkım  kapitalist sistem içinde nihai olarak önlenemeyeceği gibi kapitalizmin doğayı sınırsızca sömürme ve araçsallaştırma mantığı kaçınılmaz olarak ekolojik yıkımı hızlandırmakta.
Tam da bu nedenle dünya çapında yeni bir Küresel İklim Grevini örgütlemek, protesto gösterileri düzenlemek, Glasgow’da yapılacak COP’26’nın iklim krizini durdurmayacağını, krizi durduracak olanların antikapitalist güçlerin ortak mücadelesi olduğunu bir kez daha dile getirmek yönünde çağrılar var.

Bizler de Kazma Bırak Kampanyası Türkiye Koordinasyonu olarak, tüm bileşenlerimizi ve bileşenimiz olmayan ekoloji örgütlerini Glasgow’da yapılacak COP26’yı biraz daha yakından tartışmak ve neler yapabileceğimizi birlikte konuşmak için;

14 Ağustos Cumartesi saat 20.00'de Zoom üzerinden bir araya gelmeye çağırıyoruz:

COP Politikalaırı, Glasgow Anlaşması ve COP26 Koalisyonu

Sunumlar: Sultan Gülsün, İbrahim Erkol

NOT 1: Çevrimiçi toplantı linki için bize iletişim bölümümüze mesaj bırakarak da ulaşabilirsiniz.

NOT 2: Glasgow Anlaşması'na dair hazırladığımız belgeyi buradan indirebilirsiniz.

Kazma Bırak Kampanyası Türkiye Koordinasyonu


Uluslararası Basın Toplantısı (International Press Conference) - 26.01.2021
Bu site özgür yazılımlar ve/veya kullanımı herkese açık araçlarla hazırlanmıştır. Site içindeki her türlü veri ve materyal istenildiği gibi kullanılabilir
(kaynak gösterirseniz seviniriz elbette)