Türkiye-Yunanistan-Kıbrıs'tan Ortak Açıklama: Ukrayna'da Savaşa Hayır!

  • Rus birlikleri geri çekilsin

  • NATO'nun Doğu'ya doğru genişlemesine hayır

  • Savaşa karşı kitlesel bir uluslararası hareket

  • Rusça konuşan azınlığın demokratik ve ulusal haklarına tam saygı

24 Şubat 2022'de Rusya, Ukrayna'yı işgal etmeyi amaçlayan bir “özel askeri operasyon” başlattı. Bu, Avrupa'daki yaşanan en kötü askeri çatışmalardan birine dönüşebilir.

Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs'ta ekstraksiyon ve savaşa karşı bir koalisyon olarak her türlü askeri işgale karşıyız. Seslerimizi, tüm gezegende savaşı hemen durdurmayı talep eden milyonlarca insanınkiyle birleştiriyoruz!

Putin'in, işgalin amaçlarının Doğu Ukrayna'daki Rus halklarının haklarını korumak olduğu yönündeki iddialarını kabul etmiyoruz. Bu, Rus emperyalizminin ve Büyük Rus Şovenizminin çıkarlarına hizmet etmek için bir bahanedir.

Aynı zamanda kendilerini “barış güvercinleri” olarak sunmak isteyen ABD, AB ve NATO müttefiklerine karşı duruyoruz. Onlarca yıldır dünyanın her yerindeki askeri istilalardan sorumlular ve NATO'yu Doğu'ya genişletme planları gerçekte emperyalistler arası rekabette Rusya'yı köşeye sıkıştırma stratejilerinin bir parçası. Yugoslavya, Suriye, Irak, Afganistan ve daha pek çok ülkede olanları unutmadık.

Ukrayna halkının kendi geleceğine karar verme konusunda Putin ve NATO tarafından rahat bırakılması gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda, tüm etnik azınlıkların, özellikle Doğu Ukrayna'daki Rusça konuşan azınlıkların, kendi kaderini tayin hakkını, tüm demokratik ve ulusal haklarını destekliyoruz.

Rus ve Ukrayna halklarının bu savaştan kazanacağı hiçbir şey yok! Egemen seçkinler, jeopolitik çıkarlarını genişletmek için sıradan insanların kanını döküyor. Aynı zamanda gaz koridorlarının Avrupa'ya uzanan güzergahları ve Ukrayna'nın zengin doğal kaynakları 2014 yılından bu yana gerginliğin tırmanmasında rol oynuyor. İnsanlar öldürülürken silah sanayi, enerji kartelleri ve bankalar devasa karlarını biriktirmeye devam ediyor.

Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye'deki inisiyatifimiz tüm bunların ne anlama geldiğini biliyor. Bunu 1974'te Türk ordusunun aynı “Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak” bahanesiyle Kıbrıs'ı işgal etmesinde ve aynı zamanda Yunan cuntasının Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak için yaptığı darbede de yaşadık. 1974 savaşında binlerce ölü, yüzbinlerce mülteci oldu, yüzlerce kişi ise hala kayıp. Bu savaşın izleri hala açık - devam eden işgal, bölünmüş bir ada, milliyetçilik ve yönetici seçkinlerin çıkarlarının çatışması ile tırmanan bir korku.

Üstelik, son birkaç yıldır, Doğu Akdeniz ve Ege'de doğalgaz rezervlerinin kontrolü konusunda rekabetin tetiklediği askeri bir girişim korkusu yeniden canlandı.

Tüm bu nedenlerle bizler diyoruz ki;

  • Savaşa Hayır!

  • Her iki taraftan da her türlü emperyalist müdahaleye, işgale, ilhaka hayır!

  • Ulusal azınlıkların haklarına saygı!

  • Bölgedeki tüm NATO askeri üsleri kapatılsın. Ülkeler arası silahlanma yarışına son!

  • Gaz, petrol veya diğer doğal kaynaklar için kan dökme. Kazma bırak!

 

Μας σκάβουν τον λάκκο / Kazma Bırak / Don’t dig

 

NOT: İngilizce, Türkçe ve Yunanca açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz


Uluslararası Basın Toplantısı (International Press Conference) - 26.01.2021
Bu site özgür yazılımlar ve/veya kullanımı herkese açık araçlarla hazırlanmıştır. Site içindeki her türlü veri ve materyal istenildiği gibi kullanılabilir
(kaynak gösterirseniz seviniriz elbette)