Yayın Kooperatifi “Alterthess” ve Gazeteci Stavroula Poulimeni'nin Eldorado Gold Tarafından Kovuşturulmasına Hayır!

3 Mart'ta haber kooperatifi Alterthess ve gazeteci Stavroula Poulimeni aleyhindeki savcılığın açtığı dava görülecek. Kuzey Yunanistan'ın Halkidiki kentinde madencilik işlerinden sorumlu çok uluslu şirket olan Eldorado Gold'un bir yöneticisinin açtığı davadan sonra şimdi de bu!

Eldorado Gold kısa bir süre faaliyeti çevre üzerinde olumsuz bir etki yaratan, bir gazeteciye dava açan, yüklü bir tazminat (100.000 Euro!) ve tazminat ödenmezse bir yıl hapis cezası talep eden ikinci şirkettir. 

Davaya konu olan haberde gazeteci, bölgedeki su kirliliği başta olmak üzere çevre mevzuatı ihlalleri nedeniyle üst düzey Eldorado yöneticileri hakkında nihai mahkeme kararı hakkında bilgi veriyordu. Şirketin üst düzey iki yöneticisi için de ceza mahkemesinde görülen dava ise devam ediyor.

Dava, bir SLAPP (Kamu Katılımına Karşı Stratejik Dava) taktiğinin bir parçası olarak değerlendiriliyor. Bu strateji, kamuya açık bilgi ve katılımı sınırlamak için şirketlerin bir stratejisidir. Gazetecileri ve çevre kampanyacılarını/aktivistlerini hem yasal hem de finansal olarak sindirmeyi, susturmayı ve ezmeyi açıkça hedefliyor. Aynı zamanda, halk sağlığı konularında bile vatandaşların bilgi edinme hakkını doğrudan sekteye uğratıyor.

  • Alterthess ve Stavroula Poulimeni'nin yanı sıra benzer davalarda yargılanan tüm gazeteciler ve çevre kampanyacıları/aktivistlerinin yanındayız.
  • Eldorado'nun davasının reddini istiyoruz. Halkidiki halkının bölgedeki altın madenciliğini durdurmak için verdiği mücadeleyi destekliyoruz.
  • 3 Mart Perşembe günü saat 09.00'da Evelpidon Adalet Divanı'nda yapılan dayanışma eylemini destekliyoruz!

 

Μας σκάβουν τον λάκκο / Kazma Birak / Don’t dig


İçerik https://noextractionsnowar.blogspot.com/2022/02/alterthess-eldorado-gold.html adresinden alınmıştır.

Uluslararası Basın Toplantısı (International Press Conference) - 26.01.2021
Bu site özgür yazılımlar ve/veya kullanımı herkese açık araçlarla hazırlanmıştır. Site içindeki her türlü veri ve materyal istenildiği gibi kullanılabilir
(kaynak gösterirseniz seviniriz elbette)