Selanik Kervanı Yola Düşüyor

Selanik: Ekstraktivizme ve Savaşa Karşı 4 Gün

Selanik ve Megali Panagia Mücadele Komiteleri ve Türkiye-Yunanistan-Kıbrıs'taki madenciliğe ve savaşa karşı ortak girişim Kazma Bırak/ Μας σκάβουν τον λάκκο/ Don't Dig, 2-5 Aralık tarihleri arasında Selanik’te bir araya gelecek ve 4 gün boyunca tartışma, etkinlik ve faaliyetler gerçekleştirecek.

Türkiye’deki ve Romanya'daki çevre hareketlerinden aktivist dostlarımız, madenciliğe ve savaşa karşı bir kervanla Selanik ve Megali Panagia'ya gidecek.

İklim krizi tartışmalarının ön planda olduğu bir dönemdeyiz. Doğa her geçen gün yok ediliyor, biyolojik çeşitlilik ve sularımız tehdit ediliyor, yerel toplulukların ihtiyaçları hiçe sayılıyor. Biz kervanımızla madenciliğin hem sınır içinde hem de sınır ötesinde çözümün bir parçası olarak sunulduğu bir dönemde, bunun çözümün değil sorunun ayrılmaz bir parçası olduğunu, çevre ve insanlar için yıkıcı sonuçlar doğurduğunu vurguluyoruz.

Aynı zamanda savaş tehdidi de her yanımızı sarmış durumda. Jeopolitik rekabetler ve enerji kaynaklarının kontrolüne yönelik mücadele bağlamında silahlanma artıyor, milliyetçi çatışmalar yoğunlaşıyor ve her geçen gün daha fazla bölge savaş dehşetini yaşıyor. Bölgemizde toprağı, denizi, havayı paylaşan halklar düşman değil, bizi bölecek hiçbir şeyimiz yok, kapitalistlerin ve onların hükümetlerinin çıkarları uğruna savaşmak da istemiyoruz.

Bu bağlamda şirket kârlarına karşı madencilik karşıtı hareketlere dahil olmuş insanlar olarak bir araya geliyoruz. Ekoloji hareketlerinden aktivistlerle deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Hareketlerin savaş tehdidine karşı barış talebini nasıl örgütleyeceğini konuşuyoruz.

4 gün sürecek etkinliğin detaylı programı şöyle:

2 Aralık Cumartesi

18.00- ENEKEN Kültür Merkezi 

Yunanistan - Türkiye - Romanya'da madenciliğe karşı mücadele

Konuşmacılar:

  • Seyhan Yüksek (Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği)
  • Roxana Pencea Bradatan (Madencilik Gözlemevi - Romanya)
  • Nikos Anastasiadis (Selanik Madencilikle Mücadele Komitesi)

3 Aralık Pazar

11:00 - Megali Panagia - Chorostasi meydanı

Yıkım manzaralarında Kakavos ormanında dağ yürüyüşü

15:00 - Megali Panagia Mücadele Komitesi ile tanışma ve tartışma

4 Aralık Pazartesi

12:00 - Venizelos Heykeli

Yannis Glarnetatzis ile şehir merkezinin batı kesiminde, Selanik'teki popüler mücadelelerin ve farklı kültürlerin simge yapılarını kapsayan rehberli bir tur.

18:00 -  TAKIM sosyal alanı - Hareketler tartışıyor: Çevre mücadeleleri ve savaş sorununa ilişkin deneyim alışverişi

5 Aralık Salı

20:00 - Yunanistan-Türkiye Dostluk Partisi

Organize eden:

Selanik Mücadele Komitesi, Megali Panagia Mücadele Komitesi, Kazma Bırak Kampanyası


Uluslararası Basın Toplantısı (International Press Conference) - 26.01.2021
Bu site özgür yazılımlar ve/veya kullanımı herkese açık araçlarla hazırlanmıştır. Site içindeki her türlü veri ve materyal istenildiği gibi kullanılabilir
(kaynak gösterirseniz seviniriz elbette)