Doğu Avrupa, Balkanlar Ve Akdeniz'de Madenciliğe Ve Savaşa Karşı Mücadele Ediyoruz!

Madencilik ve savaş karşıtı kervanın bir parçası olarak Selanik'te bir araya gelen bir dizi ekoloji grubunun ortak açıklamasıdır.

2-5 Aralık tarihleri arasında Türkiye, Romanya ve Yunanistan'dan ekoloji aktivistleri olarak Yunanistan'ın Selanik kentinde bir toplantı gerçekleştirdik. Bir dizi etkinlik, eylem, tartışma, görüş alışverişi ve madenciliğe karşı verilen mücadelelerden edinilen deneyimlerin ardından, aşağıdaki noktalarda ortak kararlarımızı ve işbirliği yapma irademizi beyan etmeye karar verdik:

- Sadece yerel ekosistemleri değil, daha geniş alanları da kirleten ve tahrip eden, işçilerin ve bölge sakinlerinin sağlığına zarar veren ve aynı zamanda iklim krizine önemli ölçüde katkıda bulunan madenciliğe karşı mücadele ediyoruz. Dahası, iklim krizinin neden olduğu aşırı hava koşullarının yoğunlaşması nedeniyle, madenciliğin yapıldığı tüm alanlar büyük 'doğal' felaketler (sel vb.) riski altındadır.

- Tüm çok uluslu madencilik şirketlerine (ve onların yerel ortaklarına) karşı mücadele ediyoruz. Bu şirketler, çevrenin ve bölge sakinlerinin korunmasını hiçe sayarak yalnızca kâr amacıyla faaliyet göstermektedir. Eldorado Gold'un altın madenciliği planlarına karşı halklar olarak her yerde mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. - Aynı zamanda, kâr, "kalkınma" ve "yatırım" uğruna tüm bölgeleri sömürge koşullarında maden şirketlerine teslim eden, çevrenin ve işçilerin korunmasına yönelik temel önlemler üzerinde bile neredeyse hiçbir kontrol olmaksızın denetimsiz bir şekilde faaliyet göstermelerine izin veren hükümetleri kınıyoruz.

- Madenciliğe karşı çıkan ve hükümetler, şirketler, polis ve yargı arasındaki yakın işbirliği nedeniyle sert baskılara maruz kalan tüm militan hareketlerle dayanışma içindeyiz.

- Madenciliğe karşı mücadele aynı zamanda savaşa karşı mücadeledir. Derinleşen ekonomik kriz jeopolitik rekabetleri, enerji rezervleri ve hammaddeler üzerindeki hakimiyet mücadelesini, silahlanma yarışını ve milliyetçi çatışmaların yoğunlaşmasını şiddetlendiriyor. Giderek daha fazla bölge savaşın dehşetini yaşarken, dünya genelinde askeri çatışmaların yoğunlaştığı genel bir dönemin eşiğindeyiz. Bölgemizde karayı, denizi ve havayı paylaşan halklar düşman değildir, bölünecek hiçbir şeyimiz yok, savaşmak ve savaşta hayatını kaybedenler olmak da istemiyoruz.  Kapitalistlerin ve onların hükümetlerinin çıkarlarına karşı halkların dayanışması ve ortak mücadelesi bizim silahımızdır!

- Önümüzdeki dönemde Eldorado Gold ve bölgemizde faaliyet gösteren altın madenciliği şirketlerine karşı eylemlerimizi koordine edeceğiz. Güçlerimizi birleştirmek için "Eldorado Gold madenciliğine karşı bir gün" ilan etmeyi planlıyoruz.

Toprak ve özgürlük mücadelesi ortaktır ve sınır tanımaz!

Mücadelemiz devam ediyor...

 

Selanik Altın Madenciliğine Karşı Mücadele Komitesi

Megali Panagia Mücadele Komitesi

Μας σκάβουν τον λάκκο (Türkiye-Yunanistan-Kıbrıs'ta çıkarma ve savaşa karşı ortak girişimin Yunan koordinasyonu)

Madencilik İzleme - Romanya

İklim Adaleti Koalisyonu - Türkiye

Kazma Birak (Türkiye-Yunanistan-Kıbrıs'ta çıkarmalara ve savaşa karşı ortak girişimin Türkiye koordinasyonu)


Uluslararası Basın Toplantısı (International Press Conference) - 26.01.2021
Bu site özgür yazılımlar ve/veya kullanımı herkese açık araçlarla hazırlanmıştır. Site içindeki her türlü veri ve materyal istenildiği gibi kullanılabilir
(kaynak gösterirseniz seviniriz elbette)